Kom tæt på historien til Højland Litteraturfestival
Tegneserier, romaner og oldengelske heltedigte. I litteraturens verden kan historien vækkes til live på adskillelige måder - og i forskellige formater. Jeg anbefaler her fem bøger, der på hver deres særlige måde skildrer historien. Du kan opleve alle forfatterne til Højland Litteraturfestival d. 13. juni.
Af Kirstine Petersen
Historiske fortællinger har altid været populære blandt bibliotekets læsere. Selv månedens skønlitterære topplace ring, Niels Krause-Kjærs prisvindende Ude for uden, har et historisk spor i fortællingen om det moderne danske landbrug.
Historien fortælles på ny
Når vores historie fortælles på ny, kan forfatteren gøre det på mange forskellige måder. Fra Amalie Laulund Trudsøs slægtsroman Kunstnerhjem, der skildrer kvindeliv og opbrud i midten af det 20. århundrede til Harald Voetmanns sanselige middelalderroman Lysmesse. Sophus Helles moderne gendigtning af det oldengelske heltedigt Beowulf, har inspireret ikoniske forfattere som Tolkien og George R. R. Martin. Utroligt nok er værket stadig ukendt for mange danskere på trods af, at handlingen delvist udspiller sig i Danmark.
Historie som tegneserie
Nogle gange siger et billede mere end tusind ord. Det bliver tydeligt i Karoline Stjernfelts grafiske trilogi om kong Christian 7., dronning Caroline Mathilde og J.F. Struensee, hvor tegneserien indfanger 1700-tallet på smukkeste vis. Og hos den russiske forfatter Sergej Lebedev bliver historien nærmest fysisk, når han forener sit blik for historie med sin baggrund som geolog, og viser hvor dan krig og vold lejre sig i landskabet i romanen Hvid dame. Men det ikke altid er risikofrit at beskæftige sig med historien. Lebedevs skildrer Sovjetunionen og Ruslands historiske arv og livet i totalitære regimer, og lever derfor i dag i eksil i Tyskland.
Grib fat i en af de fem anbefalinger og kom helt tæt på historierne bag bøgerne til Højland Litteraturfestival.