Billede af mur med teksten "Gaza" skrevet på
Litteratur, viden & debat

Åben Højskole: Foredrag om Gaza – før, under og efter 7. oktober

Tid
09:45 - 12:00
Pris
Alle: 40 kr.
Sted
Silkeborg Bibliotek
Hostrupsgade 41A,
8600 Silkeborg
Torvet i CampusHuset
Hvordan er det at have sine nærmeste i Gaza, mens man selv befinder sig i Danmark? Og hvordan ser livet i Gaza ud for dem, der lever midt i krigen? Det kan du blive klogere på, når vi får besøg af Salah Eleyan.

I samarbejde med Silkeborg Højskole inviterer vi denne formiddag til Åben Højskole med foredragsholder Salah Eleyan.

Salah Eleyan er tidligere bosat i Gaza, men bor i dag i Danmark. Han har fortsat familie i Gaza og vil fortælle om livet dér – både før 7. oktober 2023, under bombardementerne og om familiens nuværende hverdag i teltlejrene. Med afsæt i sin egen historie giver Eleyan et personligt indblik i, hvordan det er at være palæstinenser i Danmark, mens ens familie befinder sig i livsfare.

Formiddagen udspiller sig i ægte højskoleånd, hvor vi starter dagen ud med at synge udvalgte sange fra Højskolesangbogen, hvorefter Eleyan holder sit oplæg. Efter en hyggelig kaffepause åbner vi for spørgsmål, samtale og debat.

Billetten inkluderer en kop kaffe eller te.