Litteratur, viden & debat

Deltag i vores populære DR Romanklubber

Har du lyst til at være med til at kåre årets mest interessante danske roman?

Af Britt Skjoldborg

Logo for DR Romanprisen 2026

Vær med i en af DR Romanklubberne på Silkeborg Bibliotekerne, så er du med til at indstille den bedste roman til DR Romanprisen 2026. Her kan du læse mere om, hvordan du deltager i en DR Romanklub.

Vi læser og diskuterer én roman om måneden fra november 2025 til maj 2026.

I år tilbyder vi 7 romanklubber med mellem 10-12 medlemmer i hver:
4 klubber i Silkeborg
2 klubber i Kjellerup
1 klub i Them

Hver gruppe ledes af en professionel tovholder.

Bøgerne skaffes af Silkeborg Bibliotekerne og udleveres 3-4 uger før hvert klubmøde. De første to titler i DR Romanklubberne er offentliggjort. Resten offentliggøres i løbet af efteråret 2025. De to første titler, der skal læses i DR Romanklubberne er:

Skyggen foran mig af Kim Fupz Aakeson
Spænd af Dorthe Nors

DR Romanklubben mødes i alt seks gange, og du deltager i samme gruppe, på samme tid hver gang. Der er mødepligt, da der er rift om pladserne i klubberne.

Du tilmelder dig ved at tilmelde dig til det tidspunkt og på det bibliotek, der passer dig. Du kan få et overblik over de forskellige klubber og tilmelde dig herunder. Du kan også se alle DR Romanklubberne på silkeborgbib.dk/arrangementer og så søge på "Læseklub."

Mødetiderne og navnet på tovholderen kan ses, når du klikker dig ind på den enkelte klub.

Tilmelding skal ske senest 01.11.2025. Da der er rift om vores klubber i Silkeborg, er reglen, at hvis du har deltaget i en DR Romanklub før, kan du godt tilmelde dig igen, men vi stiler efter, at nye deltagere får plads først.