Film, musik & teater

GJERN:DOX - Astrid Lindgren, A World Gone Mad - The war diaries

Tid
19:00 - 22:00
Pris
Alle: 45 DKK
Sted
Sognehuset i Gjern - Østergade 11A, 8883 Gjern
Skovvejen 6 8883 Gjern
Astrid Lindgrens unge år under 2. verdenskrig, fortalt gennem hendes egne dagbøger i en smuk og forstandig film om livet, døden og kunsten i krigens skygge.

Astrid Lindgrens elskede fortællinger har leveret stof til drømme hos utallige børn og voksne og er blevet solgt i mange millioner eksemplarer overalt i verden. Men inden Lindgren blev det navn, alle kender og er vokset op med, var hun en ung kvinde i 30’ernes Stockholm, hvor hun – med egne ord – endnu blot var skribent, men ikke rigtig forfatter. 

Da tordenskyerne til en ny verdenskrig trækker op i horisonten, ser Lindgren til med fortvivlelse. Og 1. september 1939, hvor Tyskland invaderer Polen, og krigen starter, begynder hun at føre en dagbog, som bliver hendes følgesvend i de mørke år under krigen. 

Lindgrens formative år som forfatter er blevet til netop den elegante og meget menneskelige film, som hun fortjener. Med smukke rekonstruktioner af Lindgrens liv i Stockholm og Skærgården, og samtaler med hendes familie. Og så runder den også historien om, hvordan Pippi Langstrømpe blev til. 

SILKE:DOX er del af CPH:DOX - Nordeuropas største dokumentarfilmfestival, der også kommer til Gjern, Them og Silkeborg.