
Om dette arrangement
Få styr på rodet i dit hjem!
Forestil dig dit hjem kun med ting, du enten er glad for, eller som er meningsfulde for dig at have. Du vil altid kunne finde dine ting, og det er slut med at købe ting, du havde glemt, du havde, eller som du bare ikke kan finde. Du vil begynde at forbruge anderledes.
Slut med fejlkøb af tøj, mad m.m., fordi du ved, hvad for noget tøj du er glad for at gå i, og hvilke fødevarer, du har i skabet eller får tilberedt.
Det er bæredygtighed på flere niveauer - både i forhold til din egen mentale balance, din pengepung og ikke mindst miljøet.
Mirjam Madsen er uddannet og certificeret af Marie Kondo i KonMari-metoden, og har arbejdet professionelt som oprydningskonsulent siden 2016 i firmaet RydHeltOp. Mirjams oplæg giver konkrete tips og tricks til, hvordan du selv kommer rodet til livs og får styr på dit hjem. Det hele bliver krydret med inspirerende billeder fra nogle af de mange hjem, hvor hun har hjulpet med at få orden, finde ro og skabe overblik. Desuden vil der være et arbejdsark, så du selv kan komme i gang med en konkret målsætning for din oprydning i dit hjem.
Arrangementet er en del af Skraldival – Silkeborgs genbrugs- og affaldsfestival som finder sted hvert år i uge 38. Der er både arrangementer for borgere og skoleklasser i løbet af ugen, og i år er der især fokus på sortering, genbrug og affaldsminimering af plastik- og tekstilaffald.
Skraldival arrangeres i samarbejde mellem Silkeborg Bibliotekerne, Silkeborg Forsyning og Silkeborg Kommune. Læs mere om festivalen her: silkeborgbib.dk/skraldival